Home > Rowery > Wrzesień w kolarskim kalejdoskopie – a działo się niemało, do ostatniego dnia!!!

Wrzesień w kolarskim kalejdoskopie – a działo się niemało, do ostatniego dnia!!!

dsc_8009 Jako bloger nieetatowy, traktujący tę stronę tylko i wyłącznie jako swoje hobby, nie mam szans na konkurowanie z dużymi serwisami w szybkości prezentowania ważnych wiadomości ze światka kolarskiego. Niemniej jednak większość z nich przyswajam i postanowiłem, że od teraz z mniej więcej miesięczną regularnością będę prezentował krótkie resume tego, co się ostatnio wydarzyło i co jest warte odnotowania. Mam nadzieję prezentować tu informacje interesujące nie tylko dla miłośników dwóch kółek, ale także ciekawe z punktu widzenia każdej osoby o otwartym spojrzeniu na świat.

I tak, absolutnie najważniejszym wydarzeniem września było zwycięstwo Mai Włoszczowskiej w Mistrzostwach Świata w Kanadzie na górze św. Anny:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/ms-mtb-2010/maja-wloszczowska-znokautowala-rywalki-polka-mistr,1,3584478,wiadomosc.html

Zwycięstwo Mai w tym prestiżowym wyścigu daje jej prawo do noszenia tęczowej koszulki przez cały rok. Pozostałe polskie reprezentantki spisały się też bardzo dobrze. Trzeba tu wymienić 7. miejsce Ani Szafraniec oraz brąz Pauli Goryckiej, która jest najmłodszą zawodniczką w drużynie, za to najbardziej obiecującą:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/ms-mtb-2010/gorycka-ten-medal-kosztowal-mnie-sporo-bolu,1,3578075,wiadomosc.html

Drugą moim zdaniem najważniejszą informacją, jaka się pojawiła w tym samym czasie, a niestety została praktycznie pominięta przez większość mediów, to włączenie kolejnego Polaka do drużyny posiadającej licencję ProTour. I to nie byle jakiej drużyny, bo Radioshack:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/mlody-polak-w-ekipie-lancea-armstronga,1,3584283,wiadomosc.html

Michał Kwiatkowski zaraz po debiucie zajął dobre 3. miejsce w wyścigu Tour d’Lavenir:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/tour-de-lavenir-kwiatkowski-trzeci-wygrana-degenko,1,3588552,wiadomosc.html

Inny Polak Maciek Paterski, występujący w barwach Lampre-Liquidas, także miał swoje 5. minut. W Hiszpanii zakończył się trzeci wielki Tour tego roku, czyli Vuelta a Espana, wymieniana w jednym szeregu z Tour de France i Giro d’Italia. Zwycięzcą został młody, obiecujący włoski kolarz z Lampre-Liquidas – Vincenzo Nibali, na którego sukces pracował również nasz rodak:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/vuelta-a-espana-2010/vae-wloch-zwyciezca-wyscigu-dookola-hiszpanii,1,3691217,wiadomosc.html

http://sport.onet.pl/kolarstwo/vuelta-a-espana-2010/mlody-polak-czastka-wielkiego-sukcesu,1,3691310,wiadomosc.html

W sumie na tamten moment w drużynach z licencją ProTour jeździło już 6 Polaków.

Kilka dni później dołączył do nich jeszcze Przemysław Niemiec, czyli obecnie mamy już siedmiu:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/polski-kolarz-trafi-do-czolowej-druzyny-swiata,1,3577261,wiadomosc.html

I jest też nadzieja, że w Pro Tourach liczba Polaków istotnie wzrośnie. Dariusz Miłek, prezes CCC, która obok BGŻ najwięcej inwestuje w polskich kolarzy, zadeklarował zwiększenie budżetu tak, aby możliwe było uzyskanie paszportów biologicznych, które są wstępem do wielkich ProTour’ów.

http://sport.onet.pl/kolarstwo/kolarze-ccc-polsat-polkowice-z-paszportami-biologi,1,3688084,wiadomosc.html

Kolarstwo torowe: aż siedem medali, o których niestety nikt chyba nigdzie nie słyszał, przywieźli Polscy zawodnicy z Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym do lat 23.

http://sport.onet.pl/kolarstwo/me-do-lat-23-w-kolarstwie-torowym-srebro-wojtyry,1,3688763,wiadomosc.html

PZKol wychodzi na prostą, czyli dług nie rośnie i jest szansa na układ z Mostostalem:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/szurkowski-pzkol-wychodzi-na-prosta,1,3698796,wiadomosc.html

http://www.sport.pl/kolarstwo/1,64993,8407283,Ryszard_Szurkowski__PZKol__wychodzi_na_prosta.html

Mistrz Polski Jacek Morajko zerwał kontrakt z CCC i dołączył do Pegasus Sport, drużyny o ambicjach Pro Tour’owych. Zobaczymy, co z tego wyjdzie – jeśli się uda, to będzie to już ósmy Polak w drużynach z licencjami Pro Tour.

http://sport.onet.pl/kolarstwo/mistrz-polski-w-grupie-robbieego-mcewena,1,3703885,wiadomosc.html

http://portal.bikeworld.pl/rower/artykul/6853/4rss/

Już myślałem, że kolarski wrzesień się kończy, kiedy dosłownie ostatniego dnia świat błyskawicznie obiegła informacja o zawieszeniu Alberto Contadora, zwycięzcy tegorocznego Tour de France. W próbce jego krwi pobranej podczas TdF znaleziono śladowe ilości klenbuterolu.

http://portal.bikeworld.pl/rower/artykul/6856/4rss/

http://sport.onet.pl/kolarstwo/tour-de-france-2010/szok-w-swiecie-kolarstwa-contador-zawieszony,1,3706826,wiadomosc.html

Jednak im więcej informacji się pojawiało, tym mniej istotna stawała się sprawa klenbuterolu. Bo oto okazało się, że w pobranej próbce krwi były także plastyfikatory. Jest to substancja będąca elementem PCV, z którego produkuje się torebki do przechowywania krwi. Jak znalazła się we krwi Contadora? Może jako efekt uboczny autotransfuzji krwi:

http://s24.pl/ciemne_chmury_nad_contadorem-s79657.html

I na koniec jeszcze dobra wiadomość poniekąd z naszego podwórka. W australijskim Melbourne odbywają się Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym. O ile zwycięstwo Cancellary było do przewidzenia, o tyle 9. miejsce Macieja Bodnara to absolutnie rewelacyjny wynik, który bardzo ucieszył Piotra Wadeckiego, odpowiedzialnego za polską reprezentację:

http://sport.onet.pl/kolarstwo/kolarskie-ms-2010/ms-rewelacyjny-wynik-polaka-historyczny-triumf-can,1,3706854,wiadomosc.html

A tuż przed mistrzostwami Maciej Bodnar jako swoistą rozgrzewkę potraktował kolarski klasyk i zajął drugie miejsce:

http://www.sport.pl/kolarstwo/1,64993,8426685,Maciej_Bodnar_drugi_w_klasyku_kolarskim_w_Melbourne.html