Home > Rowery > Wymiana kasety w rowerze (w obrazkach)

Wymiana kasety w rowerze (w obrazkach)

Dostawa z mbike.pl

Dostawa z mbike.pl

Prawda stara jak rower, ale musiałem sam na własnej skórze się przekonać. W związku z intensywną eksploatacją roweru, głównie poprzez maratony, postanowiłem w niego trochę zainwestować. W niedziele zawody, więc zakupy last minute, w piątek odwiedza mnie kurier i dostarcza opony i łańcuch, którego pęknięcie i w następstwie naprawa kosztowała mnie jakieś 10 minut podczas ostatniego maratonu. I tu pierwsza prawda stara jak świat – żywotność łańcucha to około 2000 km. Czyli swój powinienem był wymienić hmm… parę lat temu. Gdyby dotrwał do wakacji, to by mu stuknęło 6 lat a kilometry trudno zliczyć. Przy skracaniu łańcucha okazało się że stary od nowego przy tej samej liczbie ogniw jest dłuższy o dobre pół centymetra. Czyli rozciąganie się łańcucha to nie ściema 😉

Kaseta Shimano HG50

Kaseta Shimano HG50

Opony wymienione, łańcuch zmieniony – jazda próbna i… klops. Łańcuch skacze, stuka, przeskakuje. Szybkie spojrzenie do wujka Google’a i ból. Oto stoi wszędzie wielkimi literami, że wymiana łańcucha powinna iść zawsze w parze z wymianą kasety. Sobotni ranek zaczynam od telefonów po sklepach rowerowych w poszukiwaniu 8. rzędowej kasety. Mój rower wciąż ma tylko 8. zębatek z tyłu, kiedy standardem jest 9. a czasem i 10. rzędowe przełożenie. Jak zwykle niezawodny sklep Cyklop na Nowowiejskiej przychodzi z pomocą. Na wymianę w serwisie nie mam co liczyć, bo sezon się zaczyna i nawet nie chcę tracić czasu na szukanie takowego. Z opisu wynika, że wymiana to naprawdę prosta rzecz. Kupuję w takim razie klucz do kaset, z bacika rezygnuję mając wciąż stary łańcuch który można w jego miejsce wykorzystać . Wchodzę w posiadanie dedykowanej do mojego Alivio kasety Shimano HG50 i tajwańskiego(a jakże) klucza do kaset.

A teraz historia w obrazkach:

Stara kaseta zamontowana na wolnobiegu

Stara kaseta zamontowana na wolnobiegu

Powyższy efekt osiągamy zdejmując koło i wyjmując oś mocującą.

Stara kaseta z założonym kluczem

Stara kaseta z założonym kluczem

Nabyty klucz do kaset wkładamy w należne mu miejsce. Odkręcamy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek. Wymaga to od nas zablokowania wolnobiegu.

Stara kaseta z zablokowanym wolnobiegiem

Stara kaseta z zablokowanym wolnobiegiem

Niestety nie ma większych szans na zablokowanie ręką wolnobiegu i odkręcenie kasety. W związku z tym wykorzystuję stary łańcuch, który zakładam na największą zębatkę. Końce łańcucha blokuję w imadle, które podkładam pod koło. Mocniejszy nacisk na klucz i odkręcone:

Odkręcona stara kaseta

Odkręcona stara kaseta

Kaseta swobodnie i bez oporów schodzi z wolnobiegu:

Wolnobieg

Wolnobieg

Zakładamy nową kasetę:

Nowa kaseta założona na wolnobieg

Nowa kaseta założona na wolnobieg

W miarę siły w dłoni dokręcamy nakrętkę utrzymującą. Resztę wykonujemy kluczem:

Dokręcanie nowej kasety

Dokręcanie nowej kasety

Podane jest aby dokręcać z siła 40 Nm. Nie mając klucza dynamometrycznego pod ręką, dokręcam ile sił z nadzieją że jest ok.

Na koniec jazda próbna. Wszystko ok. Rower gotowy, na 18 godzin przed startem 🙂

  • 53jaro

    Witam.Kupiłem w pewnym sklepie internetowy kasetę7 -biegową HG-50.Kolega zasiał wątpliwość ,że to nie HG-50.Mam pytanie-czy oznaczenia na poszczególnych biegach G.H.K.M coś oznaczają.Innych opisów na kasecie nie ma.Miłego dnia.

  • Andrzej

    To w końcu wolnobieg czy kaseta? <_<

  • dedey9999

    Kaseta a wolnobieg to nie jest to samo!