Home > Rowery > Puchar Świata XC, Puchar Polski MTB i IV władza

Puchar Świata XC, Puchar Polski MTB i IV władza

Gdyby nie fakt, że w ramach drużyny Goggle Pro Active Eyewear startuję w cyklu maratonów Mazovia MTB to prawdopodobnie nie miałbym szans dowiedzieć się, że tego samego dnia co Puchar Świata XC, rozpoczął się także Puchar Polski MTB. W tym roku, w związku z tragedią pod Smoleńskiem prawdziwa inauguracja sezonu maratonów przesunęła się o dwa tygodnie. Tym samym 24. kwietnia ruszyły takie maratony jak Skandia, Bike Maraton czy Mazovia – i ruszyły z kopyta bo zgromadziły tysiące ludzi. Pierwszy etap tego ostatniego, odbywający się w Zgierzu był zaliczany do ogólnej kwalifikacji Pucharu Polski MTB. Kalendarz ten zimą został ustalony przez PZKol.

Marek Konwa (źródło: www.pzkol.pl

Marek Konwa (źródło: www.pzkol.pl

Oczywiście tego dnia wydarzeniem numer jeden w sporcie było zwycięstwo Tomasza Adamka, ale serwisy informacyjne nie tylko o nim mówiły. Jednak te, którym się przyglądałem, przysłuchiwałem bądź czytałem ani słowem nie zająknęły się nawet słowem na temat wyników, a tak naprawdę sukcesów polskiego kolarstwa tego dnia. Najważniejszym z nich jest przede wszystkim 2. miejsce Marka Konwy w pierwszym etapie Pucharu Świata w kategorii U23, co jest bardzo obiecujące w kontekście zbliżającej się Olimpiady. Drobna zajawka i to stosunkowo późno pojawiła się w serwisie sport.pl. Niestety muszę w tym miejscu zapunktować autora, Przemysława Iwańczyka za tendencyjność. Osobiście darzę dużym szacunkiem Maję Włoszczowską, ale jej występ nie był tym razem najważniejszy – a w artykule nawet jednego(!!!) słowa nie ma o wspomnianym wcześniej sukcesie Marka Konwy. Wieczorem w aucie słuchałem wiadomości w RMF FM, w bloku sportowym była nawet informacja kolarska, ale tylko w ramach rączka rączkę czyli o sukcesie kolarzy z Pepsi RMF FM w maratonie Skandia MTB. Ani słowa, że tego samego dnia odbył się Puchar Polski MTB, czy że znów… Marek Konwa. Duży w tym miejscu plus dla Onetu(ITI), bo nie dość że Kolarstwo jest jedną z czterech najpopularniejszych dyscyplin, to dosłownie parę minut po zakończeniu wyścigu mężczyzn pojawia się wiadomość o sukcesie Marka. Zresztą wystarczy spojrzeć na Kolarstwo na Onecie. Zdaję się to być naprawdę bardzo dobre źródło bardzo świeżych informacji. Choć idealnie nie jest, bo ani słowa o Pucharze Polski MTB, za to jest parę słów o Akademickim Pucharze Polski XC.

Żeby być obiektywnym zaglądam jeszcze na sport.interia.pl i sport.wp.pl, ale tam jest tak samo biednie jak na sport.pl. Dziennikarzy na lekarstwo? A może za mało mamy tych Mai Włoszczowskich, żeby wypromować rowerowy sport?

Maja Włoszczowska

Maja Włoszczowska

I to wszystko dzieje się w kraju, gdzie tak dużo mówi się o wszelkich inicjatywach mających na celu zwiększenie aktywności fizycznej Polaków. Trzeba też pamiętać, że Ci którzy dziś startują czy to w Pucharze Polski czy Pucharze Świata, za dwa lata będą nas reprezentować podczas Olimpiady w Londynie w 2012 roku. Choć według słów nowego dyrektora sportowego PZKol – Andrzeja Piątka(mianowanego przez nowego 🙂 prezesa PZKol Ryszarda Szurkowskiego), na wiele w Londynie liczyć nie możemy, bo kadry olimpijskiej wytrenować tak szybko się nie da. Zwłaszcza jeśli chodzi męski zespół, ten dopiero ma być owocem klasy MTB w kieleckim liceum sportowym. Trzymam kciuki za wyniki, i w Pucharach, i w Londynie, a zwłaszcza podczas Olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 roku.

PS. Zainteresowani wynikami Polek i Polaków na Pucharze Świata XC mogą zobaczyć je np. tu. Niestety wyniki Pucharu Polski MTB nie są nigdzie w sieci widoczne, a stronie internetowej PZKol obca jest częsta aktualizacja 🙁 Trzeba sięgnąć do stron trzecich.