Home > Gry, Konsole > Wyścigi równoległe na PS3 z perspektywy jednej kanapy

Wyścigi równoległe na PS3 z perspektywy jednej kanapy

Jedną z podstawowych cech konsol następnej, a w zasadzie już bieżącej generacji jest integracja ze społecznością graczy głównie poprzez rozgrywkę przez sieć. Jest jeszcze PlayStation Home, ale nie oszukujmy się – w konsolach chodzi o granie 🙂 W myśl konstruktorów łączność z internetem miała nie tylko rozszerzyć rozgrywkę, ale przede wszystkim zastąpić wspólną rywalizację z poziomu kanapy – w imię takich samych praw dla singli, par i grup znajomych 😉 Ale to nie jest tak, że nowe lepsze może zastąpić coś do czego przyzwyczajani byliśmy latami. Tym bardziej, że od czasu kooperacji w legendarnej grze Contra wiele się zmieniło i to głównie na lepsze.

Ridge Racer 7 Split Screen (źródło: Gamespot)

Ridge Racer 7 Split Screen (źródło: Gamespot)

Z jednej strony mamy standardowy split screen na którym możemy nie tylko współzawodniczyć w Ridge Racer 7 jak na wyścigi przystało, ale także współpracować w trybie kooperacji jak chociażby w Watchmen‘ie.

Watchmen - split screen - tryb kooperacji

Watchmen - split screen - tryb kooperacji

Z drugiej strony mamy też kooperacje na jednym, nie dzielonym ekranie na przykład w całej serii gier LEGO – od Gwiezdnych Wojen przez Batmana, Indiana Jones‘a po zbliżającego się właśnie Harrego Pottera.

LEGO Indiana Jones w trybie kooperacji

LEGO Indiana Jones w trybie kooperacji

Oprócz tego mamy całą masę gier FPP / TPP gdzie występuje tryb CO-OP. Ale jednocześnie nie trudno się oprzeć wrażeniu, że deweloperzy kładą nacisk przede wszystkim na granie online. W dobie szybkich łączy główny problem w rozgrywce online czyli lagi nie występuje tak często jak kiedyś. Do tego wykorzystując PlayStation Eye możemy podglądać reakcje rywala, jak chociażby w Hustle Kings,  i mamy prawie to samo co w trybie offline.

No właśnie – prawie.

Nic nie zastąpi emocji i wspólnego przeżywania rywalizacji. Prawdopodobnie do takiego wniosku doszli producenci gry Burnout Paradise – wydając wersję Ultimate Box wprowadzili tryb Party. Niestety nie jest to równoległa rywalizacja, tak jak to miało miejsce we wszystkich poprzednich edycjach serii Burnout, a jedynie walka na punkty. W sumie dobre i to, bo pozwala wierzyć, że kolejna odsłona Burnout (o ile będzie) ma dużą szansę wrócić do chlubnej tradycji split screen.

Nadzieja tym większa, że reaktywacja kanapowego ścigania offline nadejdzie późną wiosną poprzez takie tytuły jak  Blur, ModNation Racers oraz Split / Second. Wszystkie oferują różne tryby rywalizacji z wykorzystaniem split screen.

O ile Blur i Split/Second to swoista wariacja na temat Burnout, gdzie chaos i zniszczenie trwa od początku do końca wyścigu, to Mod Racers zapowiada się naprawdę ciekawie. Moim zdaniem dobrze wróżą tej grze następujące rzeczy:

– dowolność w tworzeniu tras na miarę Little Big Planet;

– bogactwo postaci i pojazdów, głównie bohaterów z innych gier Sony;

– bronie, bonusy, turbo i wszystko to czego trzeba żeby było efektownie;

Najważniejsze w rozgrywce jednak będzie to, że na jednej kanapie będziemy mogli zasiąść nawet we czworo i na podzielonym na cztery ekranie ścigać się równolegle. Z kolei jeśli ściganie we dwoje okaże się za mało, to możemy dołączyć we dwoje do wyścigów online i ścigać się w 12 osób. To chyba najbardziej rozbudowany tryb multiplayer jaki do tej pory spotkałem. I w sumie to mi się podoba. Od przybytku głowa nie boli 😉

ModNation Racers split screen dla 4 graczy

ModNation Racers split screen dla 4 graczy

Na koniec ostatni zwiastun:

A według Kotaku a także innych źródeł możliwość rozgrywki wieloosobowej w trybie offline została zaimplementowana w efekcie komentarzy, które pojawiły się podczas beta testów. Trochę trudno mi w to uwierzyć – taki marketingowy bełkot – ostatecznie i tak liczy się efekt końcowy.

Niezależnie od sytuacji w maju 2010 na rynku pojawią się prawie jednocześnie trzy różne ścigałki, a gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Kto ten wyścig wygra to jeszcze się okaże. Sony już nakręca hype chociażby informacją o preorderach czy publikując informację o specjalnych zestawach z Kratosem, Drake’iem czy postaciami z gry Ratchet & Clank. Na zachodzie i w Stanach poszczególne sieci będą miały wyłączność na któryś z poniższych zestawów. Kto u nas mógłby zawalczyć o taką wyłączność – Empik, Media Markt, Saturn a może Ultima.pl. Już niedługo się przekonamy –  premiera 25. maja.

.ModNation Racers Kratos Set

ModNation Racers Kratos Set

ModNation Racers Drake

ModNation Racers Drake

ModNation Racers Ratchet & Clank

ModNation Racers Ratchet & Clank

Na kogo stawiacie?