Home > Nowe technologie > iPad – rewolucja czy ewolucja?

iPad – rewolucja czy ewolucja?

January 29th, 2010 Leave a comment Go to comments

Wczoraj odbyła się długo oczekiwana konferencja firmy Apple poprowadzona przez Steve’a Jobs’a. Zasadniczym jej tematem, oprócz wielu spektakularnych liczb, był iPad. Tablet firmy Apple, o którym było głośno od bardzo, bardzo dawna – ale tylko w plotkach. Wczoraj w końcu wszyscy się przekonali, czym jest kolejne wielkie “coś” od Apple. W rzeczywistości i obsłudze wygląda to tak:

Nie są istotne parametry techniczne urządzenia. Na powyższym filmie widać, że iPad działa absolutnie płynnie i bez zastrzeżeń, a interfejs jest równie prosty i intuicyjny jak w innych urządzeniach przenośnych Apple. Najtańsza wersja ma 16 GB pamięci – dostatecznie dużo by przechowywać tam zdjęcia, muzykę czy filmy. Mi trochę przeszkadza ten błyszczący ekran, bo generuje za dużo refleksów, co może trochę rozpraszać.

To, nad czym warto się zastanowić, to kwestia czym jest i do czego ma służyć iPad, bo trudno się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia z tak naprawdę trochę większym iPod’em. Wersja tabletu tylko z modułem WiFi ma bardzo ograniczone zastosowanie, a za wersje z wbudowanym 3G trzeba zapłacić dużo więcej(130$). iPad na pewno nie jest tabletem, do jakiego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Oferuje ten sam (zamknięty) system operacyjny, który jest obecny w iPod’zie oraz w ajfonie. Z jednej strony daje to pełną kompatybilność z aplikacjami z App Store, ale z drugiej, mimo bogactwa oferowanego oprogramowania, wciąż jednak ma pewne ograniczania w funkcjonalności. Jednocześnie też z ust Jobs’a padły obietnice o dostarczeniu oprogramowania dedykowanego tylko do iPad’a. Pożyjemy – zobaczymy. Imponujące są parametry dotyczące czasu działania – ponoć będzie można nawet przez 10 godzin oglądać filmy, a czas czuwania trwa nawet miesiąc.

Śledząc wcześniejsze doniesienia na temat iPad’a miałem nadzieję zobaczyć kolejną rewolucję w wykonaniu Apple. Tym razem jednak to tylko ewolucja, uzupełnienie oferty. Rewolucji nie ma, ale i tak siła marki Apple na pewno działa i niejedna osoba już odlicza czas do jego wprowadzenia do sprzedaży. W końcu produkty z nagryzionym jabłkiem od zawsze były modne i takimi pozostaną…