Home > Rowery > Wymiana gripów w rowerze

Wymiana gripów w rowerze

Sprawa niby banalna, a jednak. Jak założyć nowe gripy, czyli te gumowe, choć ostatnio także skórzane, rączki na kierownice. Przekopując internet znalazłem prosty sposób – sprawdziłem i działa.

Potrzebujemy trochę lakieru do włosów. Psikamy minimalna ilość na kierownice gdzie mają być gripy, a więcej do środka samych gripów. Nasuwamy, jak nóż w masło 😉 i gotowe. Po jakimś czasie lakier wysycha a gripy świetnie siedzą 🙂

Gripy Octane One od Earthworks

Gripy Octane One od Earthworks

Pamiętajmy by przed montażem gripów dobrze odtłuścić przede wszystkim kierownicę chociażby jakimś alkoholem. W środowisku warsztatu rowerowego bardzo łatwo o tłuste zabrudzenie, a wtedy grip nie będzie się dobrze trzymał co może mieć nie tylko negatywny wpływ na komfort jazdy, ale i na samo jej bezpieczeństwo.

Czasem pojawia się też potrzeba nie inwazyjnego zdjęcia gripów z kierownicy. Chociażby wtedy, gdy chcemy wymienić sam drążek, albo manetki, które są nasuwane na kierownicę. Sposób równie prosty jak poprzedni. Wykorzystujemy do tego jeden z żywiołów – wodę, która dociera wszędzie. Podważamy lekko grip i wpuszczamy trochę wody. Potem jeszcze trochę. Woda stopniowo dociera wszędzie i grip swobodnie zsuwa się z drążka kierownicy.